Zadłużone mieszkanie - co dalej?

Czym jest dług – definicja
Świadczenie pieniężne lub rzeczowe na rzecz Wierzyciela przez dłużnika potocznie nazywamy długiem. Co istotne, świadczenie musi być niespełnione w określonym (na przykład przez umowę stron) czasie. Jeśli termin wykonania świadczenia jeszcze nie minął (a więc dłużnik nie pozostaje w zwłoce), mówimy jedynie o zobowiązaniu, ale jeszcze nie długu.
Kiedy powstaje zadłużenie?
Zadłużenie powstaje z istoty zobowiązania. Jak stanowi art. 353 par. 1 Kodeksu Cywilnego, „Zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić”. Wierzytelność może być niewymagalna – gdy termin wykonania lub zapłaty jeszcze nie minął, lub wymagalna – gdy termin zapłaty upłynął.
Innymi słowy, strony podpisują – przykładowo – umowę pożyczki kwoty X zł z terminem płatności Y. Wierzytelność staje się wymagalna w dniu Y. Dłużnik popada w zwłokę i nie zwraca wymaganej sumy w uzgodnionym terminie, do czego jest zobowiązany. Wierzycielowi przysługuje więc prawo roszczenia zwrotu sumy z umowy oraz naliczania odsetek ustawowych lub umownych (co powinno wynikać z treści umowy pożyczki między stronami).
Dłużnik nie spłaca zadłużenia – co mu grozi?
Przede wszystkim strony mogą podjąć próbę polubownego rozwiązania sporu, na przykład poprzez ratalną spłatę zaległości, o ile wierzyciel wyrazi na nią zgodę. Jeśli nie dojdzie do dogadania stron, wierzyciel wysyła wezwanie do zapłaty za potwierdzeniem odbioru, w którym wyznacza dodatkowy termin na spłatę całego zobowiązania. Po bezskutecznym upływie terminu, ma prawo wnieść powództwo. Sąd wydaje orzeczenie sądowe, stwierdzające obowiązek zapłaty ciążący na dłużniku. Może również pozew oddalić (jeśli uzna, że roszczenie jest nienależne) lub odrzucić (na podstawie przesłanek formalnych określonych przepisami kodeksu postępowania cywilnego, bez merytorycznego rozpatrzenia sprawy).
Tytuł egzekucyjny a tytuł wykonawczy
Wydane orzeczenie sądowe musi się uprawomocnić. Stwierdzony przez sąd obowiązek zapłaty określonej kwoty jest tytułem egzekucyjnym, ale nie uprawnia jeszcze do złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji u Komornika Sądowego. Ażeby było to możliwe, tytuł egzekucyjny musi zostać zaopatrzony w klauzulę wykonalności stwierdzającą prawomocność danego orzeczenia. Dopiero tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności staje się tytułem wykonawczym.
Tytuł wykonawczy i co dalej?
Wierzycielowi przysługuje prawo złożenia wniosku do Komornika Sądowego o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Komornik zawiadamia strony o wszczęciu postępowania oraz dokonuje wszelkich zajęć – ruchomości, rachunków bankowych, wierzytelności, a także nieruchomości (jeśli o to również zawnioskował wierzyciel). Wszystkie czynności komornicze mają doprowadzić do tego, że dłużnik spłaci swoje zadłużenie w możliwie najkrótszym czasie. Postępowanie egzekucyjne może zakończyć się bardzo szybko, jeśli majątek dłużnika pozwala na zaspokojenie roszczenia w całości, ale może trwać nawet kilka lat.
Egzekucja z nieruchomości u Komornika
Postępowanie komornicze jest procesem długotrwałym. Nad egzekucją z nieruchomości nadzór sprawuje właściwy sąd. Zajęcie nieruchomości następuje na wniosek wierzyciela. Warto pamiętać, że Komornik nie bada zasadności tytułu oraz skąd wzięło się zadłużenie. Po zajęciu biegły rzeczoznawca oszacowuje nieruchomość. Na kolejnym etapie Komornik wyznacza termin pierwszej licytacji nieruchomości (poprzez obwieszczenie). Licytacja nieruchomości jest przeprowadzana przez Komornika. W przypadku bezskutecznego pierwszego terminu, wierzyciel może zawnioskować o wyznaczenie drugiego terminu. Po dwóch bezskutecznych licytacjach (brak licytantów) egzekucję z nieruchomości uznaje się za bezskuteczną. Jeśli jednak nieruchomość będzie zlicytowana, sąd wydaje Postanowienie o przybiciu, a kolejno Postanowienie o przysądzeniu własności. Co istotne, każdy z etapów egzekucji z nieruchomości musi się uprawomocnić, a to znacznie wpływa na czas trwania takiego rozwiązania. Jeśli dłużnik dotychczas zamieszkiwał zajętą nieruchomość, po jej zlicytowaniu ma obowiązek opuścić lokal. Nowy nabywca może skorzystać w tym przypadku z eksmisji.
Zadłużenie osoby prywatnej nie należy do komfortowych sytuacji. Konsekwencją zadłużenia może być wpisanie do krajowego rejestru długów, dzięki któremu zainteresowany może zweryfikować wypłacalność danej osoby.
Na każdym etapie powstania zadłużenia rekomendujemy próbę porozumienia się dłużnika z wierzycielem i wypracowanie rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Pomagamy rozwiązać problemy prawne i konsultujemy się również ze swoim zapleczem prawnym, aby wspólnie wypracować najdogodniejsze wyjście z zawiłej sytuacji.
Zadłużenie osoby prywatnej – co zrobić?
Masz zadłużenie albo już zajęcia komornicze, chcesz rozwiązać swoje problemy finansowe i sprawdzić zadłużenie? Rozważasz sprzedaż nieruchomości na pokrycie zadłużenia, ale nie wiesz, od czego zacząć? Odezwij się do nas – porozmawiamy i doradzimy najlepsze rozwiązanie.